5 listening technika, ami még senki sem hagyott cserben!

Volt egy Botond nevű tanulóm, aki a gyengeségének a hallott szövegek értését tartotta.

 

Sorozatokat és filmeket próbált nézni angolul, azonban akárhányszor nekivágott, úgy érezte, hogy semmit sem ért, ezért inkább abbahagyta. Jól tette! Miért és milyen technikákat javasoltam neki, melyekkel ma már gond nélkül néz filmeket és beszélget külföldiekkel? Most megosztom veled!

Screenshot 2021-09-30 at 8.24.24.jpg

1.

A szintednek megfelelő szöveget válassz!

Botond gyenge középhaladó nyelvtudással vágott neki angol nyelvű sorozatoknak és filmeknek, bár azok komplex, anyanyelvi szövegek voltak. Ez a szintbeli hatalmas különbség, mondhatni szakadék, odáig vezetett, hogy a szöveg nagyját nem értette és frusztrálta a sikertelensége. Botond első feladata az volt, hogy olyan szöveget kellett választania, aminek a nagyját értette és neked is ezt kell tenned. A jó arány az, ha a szövegnek legalább a 70%-át érted és a 30%-a kihívást jelent.

Screenshot 2021-09-30 at 8.24.34.jpg

2. Állítsd be a sebességet!

Botond szókincse nem volt rossz, de az anyanyelvi beszélők gyorsasága miatt még azt sem értette, amivel egyébként tisztában volt. Azt javasoltam neki, hogy mazsolázzon a YouTube-on fent lévő videók közül, mert ott a sebességet pillanatok alatt lejjebb tudja venni. Neked is ezt tanácsolom. Fontos, hogy az amit hallgatsz, felfogható gyorsaságú legyen.

Screenshot 2021-09-30 at 8.24.44.jpg

3. Olvasd a szöveget!

Botondnak egy-egy új szintnél kötelezően olvasnia kellett azt a szöveget, amit hallgatott. Ehhez vagy volt szövegátirata (tapescript) vagy feliratot (subtitle) kapcsolt. Ez a technika meg fog erősíteni téged is a szavak kiejtésének a felismerésében.

Screenshot 2021-09-30 at 8.24.53.jpg

4. Készíts jegyzeteket!

Botondnak be kellett szereznie egy olyan füzetet, amibe jegyzetelnie kellett a szövegek meghallgatása alatt. Javaslom, hogy te is szerezz be egyet mihamarabb! Miután több szöveggel is elvégezted a 3. technikát, jegyzetelj a következő szövegekből. Felírhatod, hogy miről szólt a szöveg, illetve azt is, hogy milyen hasznos szavakat, kifejezéseket hallottál vagy épp mely kulcsszavak voltak ismeretlenek a számodra. Az ilyen fajta aktív hallgatás aranyat ér!

5. Párhuzamosan fejlődj!

Botond, ahogy a többi tanulóm is, a hallott szövegértés készségének fejlesztése mellett párhuzamosan fejlesztették a szókincsüket és a nyelvtani tudásukat egyaránt. Ez azért fontos, mert minden szöveg, amit meghallgatsz, nyelvtani elemekből és szavakból épül fel. Minél többet ismersz belőlük, annál könnyebben fogod érteni a szövegeket.


Botonddal nem vártunk, az első naptól kezdve elkezdtük a fenti technikákat alkalmazni. Rendszeresen elvégezte a feladatokat és már az első hónapokban jelentős fejlődésen ment át. Ma már gond nélkül megnézi azokat a sorozatokat és filmeket, amiktől annak idején frusztrált volt. Megértette, hogy komplex, anyanyelvi szövegeket nem fog egyik napról a másikra megérteni, kicsiben kell kezdeni és onnan építkezni. Légy türelmes te is magaddal és dolgozz ezen a készségeden rendszeresen! Meg lesz az eredménye nálad is!

“Fogadd el a természet ütemét: a titka a türelem.”

— Ralph Waldo Emerson

Next
Next

Ismerkedj meg az új barátaiddal!